en-Truvérská mše

13/07/2020

Ahoj všem motýlkům a dobrý den rodičům (opět s poděkováním za předání pošty), úterní zpěvání na doma je tu.

V příloze najdete další na míru připravenu hudební teorii od Míši. Opět doporučuji pečlivé pročtení a splnění "úkolů", pro většinu z Vás to bude snadné. Na závěr Vás čeká opět hudební bonbónek. Ale pěkně popořadě, nejprve práce, potom odměna, ne že to přeskočíte.☺

Udělala jsem přehled všech skladeb, které máte nyní v emailech nebo na https://www.motyli-sumperk.cz/l/hlavni-sbor/ uložené. Je to celkem 18 skladeb z repertoáru (když nepočítám jednotlivé části cyklu) a 9 písniček k táboráku. Pokud by se opravdu podařilo, že jste si většinu z toho zkusili, občas se k tomu vrátili a případně si doplnili texty, naposlouchali mezihry a ujasnili nástupy, tak by to byla velká paráda. Několikrát jsme Vám psala, že nikoho do práce nenutím a je to jen na Vás, zda Vám to činí radost a potěšení. Také jsem vždy brala v úvahu, že není u všech možné se v karanténě doma věnovat sborovému zpěvu☺. Ne každý rodinný posluchač je takový nadšenec, že by si s chutí poslechl jen jeden ze čtyř hlasů (i když i takoví samozřejmě jsou☺)... ale vše, co jste do svých mailů ze sboru dostali budeme s největší pravděpodobností zpívat i v příští sezóně. Má tedy smysl si nahrávky i noty uložit, uchovat a průběžně se k nim vracet. Nikdo nyní netuší, jak bude probíhat podzim, jak se situace bude vyvíjet. Dá se ale předpokládat, že domácí příprava se stane potřebnou součástí i našeho sborového zpívání (a tím nemyslím, že bychom neměli zpívat společně). Myslím, že větší samostatnost a schopnost poradit si s partiturou a případně se doma podívat na texty či náročnější pasáže, by velmi posunula způsob naší práce ve zkouškách. A z Vašich reakcí jsem moc ráda, že mnozí jste na tento způsob přistoupili a zvládáte to dobře.

Zde je kompletní přehled poslaných skladeb:

Repertoár (v pořadí podle toho, kdy byly poslány)

K táboráku: Duha, Zelený pláně, Pomněnky, Skládanka, Stýskání, Letní večer, Slavíci z Madridu, Kladivo, Loch Lomond


Na dnešní zpívání a poslouchání jsem vybrala celou Truvérskou mši Petra Ebena. Je to pro mě jedna z nejoblíbenějších skladeb právě pro svou čistou jednoduchost a průzračnost. Truvérská mše má celkem pět částí, Vy však znáte jen první tři. Ráda bych využila příležitost k tomu, abyste si mohli poslechnout i ty další dvě, které neznáte.

Názvy jednotlivých částí: Vstup, Mezizpěv, Obětování, Přijímání, Závěr. Jedná se o zhudebnění mešního propria, tedy části mše, které jsou proměnlivé. Tak jako mnoho jiných duchovních skladeb i Truvérská mše může být hrána a zpívána při mši nebo i na koncertě.

Náš způsob provozování závisí na možnostech instrumentalistů. Zpravidla zpíváme s klavírem a se zobcovými flétnami, ty by neměly chybět. Je ale možné doplnit i kytary (nebo může hrát jen kytara) a basový nástroj (kytara, basa). Nenašla jsem zatím žádnou kompletní naši nahrávku, ale myslím, že bude zajímavé poslechnout si pro inspiraci i nějaké jiné provedení. Určitě je mnoho možností, já jsem pro Vás dnes vybrala nahrávku dětského sboru Radost Praha. Až si ji poslechnete, asi si všimnete, že některá místa zpívají trochu jinak než my (např. koruna mezi první a druhou částí Vstupu). Ale nahrávka se mi moc líbí, má krásný jasný zvuk a výslovnost. Líbí se mi zapojení sólových hlasů v jednotlivých slokách. Pokud uslyšíte nějaké drobné rozdíly nevadí, až budeme zase zpívat společně, vše si srovnáme.

Byla bych ráda, kdybyste vydrželi s poslechem i na čtvrtou a pátou část. Když se zaposloucháte do "Přijímání" asi si všimnete podobnosti se Vstupem, zajímavý je přechod z moll do dur ve druhé části. Nádherný v textu i hudbě je Závěr. Myslím, že by bylo hezké naučit se i tyto dvě části a zpívat Truvérskou mši kompletní.

Tímto se znovu obracím, na naše instrumentalisty - flétny i kytary, ve volné chvilce se můžete učit své party, určitě se to bude hodit.

Co posílám v notách: Sborovou partituru, flétnový part a vypsané akordy pro kytary.

Až nyní jsem si všimla, že v zápisu kytarových akordů chybí pátá část, proto jen v rychlosti přepisuji: D D / D D Fismi Hmi F C Dmi G/ D D Fismi Hmi F C Ami D/ D D

A ještě na závěr pozvání do sborového archivu. Tentokrát se můžete podívat na přehlídku koncertního oblečení, poslechnout si první polovinu z LP Šumperský dětský sbor z roku 1989 a podívat se na záznam z provedení Berkovcova Vítej máji z roku 2012. myslím si, že většina z  Vás, kdo jste chodili v roce 2012 do sboru jste některé části z Vítej máji zpívali na koncertu ke sborovým padesátinám. Třeba si vzpomenete. A ještě doporučuji jednu ukázku - Vítej máji v mp3, zpívá Plamínek (tak se dřív jmenovali Plameňáci) v roce 1991 (dobře si to pamatuji, protože jsem v té době byla Plamínek☺).

Moc všechny pozdravuji, mějte se krásně, Hela