A na zemi upokojení

31.03.2020

Milí motýlci, milí rodiče,
i dnes mám pro Vás nachystané písničky pro potěšení a procvičení. Děkuji dětem, které mi napsaly, měla jsem opravdu velkou radost, jsem moc ráda, že si zpíváte, je to super!

Dnes mám pro Vás další speciální pozdrav, tentokrát od našeho nepostradatelného parťáka a klavíristy Petra Vočky:

Milí přátelé, rád bych se s vámi domluvil na jedné drobnůstce. Vzhledem ke skutečnosti, jak už se těším na ten dříve samozřejmý pocit - jde se na Komín na zkoušku - dovolil bych si toto mé těšení sdílet i s vámi, neboť ten den, kdy se "normálně" jako obyčejně sejdeme v naší zkušebně, si již teď vydobyl charakter svátku. Bude to svátek pro nás všechny a protože to bude i můj svátek, tak mám hned jedno veliké přání, s jehož vyplněním mi, doufám, pomůžete. Prostě se přidáte, až rozpoznáte předehru... Mějte se co nejlépe a nezapomeňte se na něco vždy těšit - to vám nikdo nevezme.. Petr

Přiznávám, že i já se na ten sváteční den, kdy se potkáme a začneme zpívat, už teď hrozně moc těším. A myslím, že už teď vím, co bude ta první skladba, kterou si zazpíváme...A vlastně se těším i na každé úterý a pátek, kdy píšu tyto maily, protože alespoň tímto způsobem máme možnost se setkat.

Co si dnes zazpíváme?

Než se pustíte do zpívání, zkuste si udělat v rámci možností malou rozcvičku (protažení, uvolnění, ramena, ruce, nohy, hlava krk, obličej-mimozemšťan☺...) přidejte pád dechových cvičení (když jste doma, můžete toho využít a pár nádechů zkusit i v leže), pak také staccato, pampelišku a pejska☺. Pro zlepšení nálady si k rozcvičce a dechovým cvičením můžete pustit znělku:☺

Myslím, že bylo moc fajn, kdybyste si pustili kousek z Českého roku. Na rozezpívání je to skvělé, můžete taky přidat jakoukoli lidovou písničku od mladších dětí, teď už najdete všechno na našich webových stránkách - ZPÍVÁME DOMA.

Pro samostatné zpívání jsem dnes vybrala jednoduchý kánon (pro starší trochu "opáčko", pro mladší "doučko") A na zemi upokojení z Lounského graduálu Jana Táborského. Jedná se o starou muziku z roku 1563 (hudba je jistě starší, ale zapsána do této knihy byla v 16. století). Určitě to zkuste i vy zkušenější, jednak v rámci rozezpívání a jednak si zkuste, jestli bez pomoci ostatních nezabloudíte do jiného hlasu.

Pro mladší děti malý návod:
1. nejprve zpíváme celé unizono (jednohlas), máte v přiložených notách.
2. Až si budete jistí celou melodií i textem (nejlépe zpaměti), můžete se pustit do kánonu. Ten zpíváme na 3 hlasy (je naznačeno v notách), ale nezpíváme na text, ale na vokál "A" (sami jistě víte, jak je náročné, udržet, krásně volný vokál po celou dobu, až to budete zkoušet, hlídejte si volnou bradu a "nazývnutý" tón.)
3. Potřetí zpíváme opět unizono a v posledním řádku (text "klaníme se...") opět kánon

Přidávám opět naši nahrávku z roku 2010 a noty ke stažení a také záznam z koncertu roku 2015.

Pokud jste se alespoň chvilku zabývali kánonem, tak to je skvělé, zkuste se také občas vrátit k dalším písničkám (Prsten, Věneček, Haleluia...) bylo by moc dobré, kdybyste se vždy v době úterní a páteční zkoušky (nebo kdykoli jindy, když je to možné) zpívání věnovali. Pokud jsou tyto písničky pro mladší děti ve vícehlasém zpívání moc náročné, zkuste si je alespoň opakovaně poslechnout, i to Vám pak pomůže. Budete si mnohem jistější, až se do zpívání pustíme společně. Zkoušejte alespoň jednohlasé varianty. Myslím, že je to úplně skvělá příležitost, jak získat schopnost samostatného zpívání a držení melodie.

Tak a ještě jedna písnička pro zlepšení nálady, tentokrát to není naše provedení, ale jistě tento záznam znáte, už jsme si ho několikrát pouštěli ve zkouškách:

Pěvecký sbor Leioa Kantika Korala z Baskicka:

Děťátka, budu ráda, když mi opět napíšete, jestli jste zpívali a jak vám to šlo. Kdyby někdo něco potřeboval (vysvětlit, rozluštit v notovém zápise, rozveselit☺, tak se ozvěte). Když budete mít nějaký nápad nebo přání na nahrávku či noty, napište mi. Archiv máme bohatý, zatím máme z čeho čerpat. Stále je tu možnost poslat vzkaz nebo pozdrav pro ostatní sborové děti, tak se klidně přidejte.

Moc na Vás všechny myslím, mějte se dobře, buďte zdraví a zpívejte s chutí a pro radost! ☺

Hela