AKTUÁLNĚ

Květen 2021
Milí rodiče, přátelé, zpěváčci a příznivci našeho sboru,
máme za sebou dlouhé období sedmi měsíců bez zpívání. Jsme moc rádi, že od 31. května už zase můžeme zpívat, i když stále v omezeném provozu. Naše zkušebna se opět rozezněla dětskými hlásky, zpívají krásně, malí i velcí, a to nás moc těší. 
Za to dlouhatánské období jsme dokázali, že zpívání z našich životů nezmizí, je pro nás neoddělitelnou součástí, zdrojem radosti a potěšení.  Těšíme se na každé další setkání a společné zpívání a věříme, že to dlouhé nedobrovolné ticho už se nebude nikdy opakovat.
Snad nám okolnosti brzy dovolí i setkání s vámi. 
Helena Stojaníková

Duben 2021

Stojí hruška v širém poli a vzpomínka na festival Zlatá lyra. Společné zpívání Barevných dětí, Plameňáků a Motýlů. 

Jaro plné barev Vám přejí Růžové děti:


Březen 2021
I mladší děti mají svoji písničku! Barevné děti a Plameňáci doma natočili oblíbenou Make tu me papa, malinko jsme zakouzlili a utvořili i kánon. Věříme, že posluchače písnička potěší tak, jako nás. Jsme rádi, že se s dětmi vidíme alespoň jednou týdně online. Možnost mají všechna oddělení a moc nás těší, že se děti přihlašují a zpívají. Dělají nám radost i na dálku a my bychom jim moc přáli, aby už byly propuštěny opět zpátky do školy a mohly se spolu setkávat a také společně zpívat. 


Únor 2021
Ani první měsíce nového roku nám neumožnily setkání a společné zpívání. Postupně jsme opět zprovoznili online zkoušky hlavního sboru i mladších dětí. Snažíme se připravit dětem takové aktivity, které mohou zvládnout doma a zároveň nás mohou vzájemně propojovat. S dětmi hlavního sboru jsme se pustili do experimentu - společného videa složeného z jednotlivých příspěvků, které děti vytvořily samy doma. Inspirováni krásnou zimou, jaká už dlouho nebyla, jsme nacvičili známý hit mnohých sborových generací - Brusič mráz od Miroslava Raichla. Děti podle výukových videí doma samy skladbu nastudovaly, natočily audio i video. Projevily úžasnou kreativitu i smysl pro humor, tak snad pobavíme a potěšíme i Vás. Nás to bavilo moc.  ONLINE KONCERT: VINŠUJEM VÁM ŠTĚSTÍ ZDRAVÍ

Unie českých pěveckých sborů nás spolu s dalšími sbory oslovila, abychom poskytli nahrávky našich vánočních vystoupení pro společný komponovaný pořad ve formě online koncertu. Vybrali jsme záznamy z Vánočního koncertu z roku 2018, uslyšíte všechny naše děti. Snad Vás naše zpívání potěší. 


17. prosince 2020

Milí přátelé,
od 7. prosince opět vídáme naše sborové děti, setkáváme se ve skupinkách maximálně 10 dětí a nezpíváme. Tak, jako v prvním říjnovém týdnu, připravujeme pro děti všelijakou hudební zábavu, pro radost, potěšení, ale také poučení. A děti? Ty jsou naprosto úžasné. Mají náš obrovský obdiv. Ty menší už rok nestály na jevišti...a ty úplně nové zažily jen pár zpívacích zkoušek. Máme obrovskou oporu v dětech, které nám dávají najevo, že sbor je pro ně víc, než jen příležitost stát na jevišti. Přicházejí, přesto, že vědí, že se zpívat zatím nebude a koncerty jsou v nedohlednu. Moc si toho vážíme a děkujeme i rodičům, kteří své děti podporují ve zpívání doma nebo umožňují přihlásit se na online zkoušky.
Jsme stále pohromadě a věříme a těšíme se, že až to všechno přejde, opět se do zpívání pustíme. 


20. listopadu 2020

Vážení rodiče, milí zpěváčci, přátelé a příznivci našeho sboru, 
už šest týdnů opět ZPÍVÁME DOMA, na konci října se naše zpívání přeneslo také do online prostoru. Zkoušíme online se všemi dětmi, dokonce se přidávají i nejmladší Zpívánky, často u obrazovky sedí a zpívají s námi i maminky a mladší sourozenci! Máme obrovskou radost, že i v této době, která je pro děti i rodiče velmi náročná, je tolik dětí, které si najdou čas na zpívání. Jsme rádi, že máme alespoň tuto možnost, jak se vidět a být spolu v kontaktu. Zpívání online samozřejmě nenahradí přítomnost ve zkušebně, ten úžasný zážitek, kdy desítky hlasů znějí společně. Ale protože víme, co na zpívání máme rádi, těšíme se, až se opět do zkušebny a na jeviště vrátíme. 

V říjnu jsme dostali pozdrav od našich kamarádů Coro Calicantus ze švýcarského Locarna. O pár dní později i ve Švýcarsku došlo k vyhlášení zákazu zpívání...podporujeme se na na dálku a víme, že to zvládneme!


9. října 2020 

Vážení rodiče, milí zpěváčci, přátelé a příznivci našeho sboru, 
tak jsme si těch zkoušek bez zpívání moc neužili a už zase budeme zpívat jen doma...ale i tak jsme s dětmi prožili moc zajímavý a inspirativní týden. Potkali jsme se se třinácti skupinkami, udělalo nám radost, že přišli téměř všichni, přestože věděli, že zpívat se nebude. Hráli jsme různé rytmické hry, děti hlavního sboru se pustily do náročnějších variant body percussion, s mladšími dětmi jsme také nakoukli pod pokličku hudební teorie, se staršími jsme poslouchali hudbu Edwarda Griega a vzpomínali na návštěvu jeho muzea v Bergenu před dvěma lety... Teď tedy opět přecházíme na ZPÍVÁME DOMA, které dále na našich stránkách rozvíjíme.
Posluchače, kteří by si rádi poslechli pěkné zpívání a bývalé členy, kteří by si rádi zavzpomínali zveme k návštěvě záložky O SBORU. Zde v kapitole HISTORIE najdete perličky ze sborového archivu (např. záznam z první sborové desky, část vystoupení na festivalu Pražské jaro v roce 2008 či provedení Otvírání studánek nebo Pergolesiho Stabat Mater).
Přejeme všem pevné zdraví a těšíme se, až se opět setkáme.
Helena Stojaníková


5. října 2020

Vážení rodiče, milí zpěváčci, přátelé a příznivci našeho sboru,
ani po vyhlášení nových vládních opatření  naši činnost nezastavujeme. Zatím se můžeme potkávat ve skupinkách po 10 dětech, takže na každého zpěváčka se alespoň jednou týdně dostane. Zpívat nebudeme, ale hudba má přece tolik různých podob! I bez zpívání nám to stojí za to. 
Moc myslíme na všechny naše sborové kamarády v jiných městech, někteří činnost v novém školním roce ani zahájit nemohli... těšíme se, až se zase budeme opět společně potkávat a vymýšlet další krásná sborová setkání. Věřme, že to nebude trvat dlouho a opět si spolu zazpíváme.
Helena Stojaníková a Motýli Šumperkzáří 2020

Vážení rodiče, milí zpěváčci, přátelé a příznivci našeho sboru, 

rádi bychom Vás touto cestou ujistili, že sboru se daří dobře, ačkoliv není mnoho příležitostí, kde byste si nás mohli poslechnout.

V červnu jsme obnovili sborové zkoušky a děti se těšily ze společného zpěvu byť v menších skupinkách, než jsme zvyklí. Podařilo se nám rovněž uspořádat tradiční letní soustředění mladších dětí i hlavního sboru na Švagrově, které jsme si moc užili. Děti zpívaly opravdu krásně, malí i velcí, jako by žádná tříměsíční pauza nebyla... Navíc bylo znát, že si všichni vážíme toho, že můžeme být spolu. Pobyt na Švagrově, daleko od okolního světa byl letos opravdu výjimečný.

Od září se opět setkáváme ve zkouškách, kde dodržujeme potřebná hygienická doporučení. Vycházíme z manuálu, který ve spolupráci s KHS Olomouc vytvořila Unie českých pěveckých sborů https://www.zpivamodpovedne.com/. Máme radost, že o zpívání má zájem tolik dětí a moc nás těší, že do zkoušek přicházejí s chutí do zpívání. Navíc jsou děti (malé i velké) moc šikovné, proto si moc přejeme, aby bylo možné pokračovat ve zpívání bez výrazných omezení.

Vzhledem k tomu, že bezpečné pořádání hromadných akcí je v tomto období velmi složité, rozhodli jsme se prozatím omezit tradiční sborové akce. Sbory jsou početná tělesa, navíc v našem případě se jedná o děti malé i větší, obecenstvo našich koncertů také zpravidla zaplní sál či kostel do posledního místa. Plánovali jsme, že některá naše veřejná vystoupení přesuneme do venkovního prostoru, ani to však nyní z důvodů početního omezení zatím možné. Bohužel je situace taková, že než najdeme způsob, jak se do současných pravidel při našich počtech vejít, tak se pravidla opět změní a původní plány vezmou za své dřív, než je stihneme zrealizovat. Věříme však, že proběhnou akce jiných pořadatelů, na které jsme pozváni a na které se připravujeme (např. vystoupení komorního sboru na festivalu Město čte knihu 12.10. v klášterním kostele).

Budeme se ze všech sil snažit, aby zpěváčkům vydržela chuť do zpívání. Věříme, že i těšení na to, až Vám příště zazpívají, je bude motivovat do další práce.

Moc se těšíme, až se s Vámi opět setkáme a děkujeme za Vaši přízeň, 

Helena Stojaníková a Motýli Šumperk


Nadcházející koncerty

Musica Bohemica a Motýli Šumperk

TERMÍN V JEDNÁNÍ (původní: 29. března 2021 v 19.00 hodin)
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

Český rok skladatele a zakladatele souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka je hudebním ztvárněním lidového kalendáře s jeho tradičními zvyky a obřady. Spojení tohoto věhlasného souboru s energií dětského pěveckého sboru Motýli Šumperk slibuje naprosto ojedinělý zážitek. 

 ↓ Proběhlé akce

Preludium Aloise Motýla

2. března 2020 v 19.00 hodin,
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

Festival mladých umělců založil zakladatel Šumperského dětského sboru Alois Motýl. V rámci letošního ročníku vystoupí na třetím festivalovém koncertě domácí Motýli Šumperk a mimořádně vzácný host – dětský pěvecký sbor Permoník z Karviné. Tento působí při ZUŠ Karviná od roku 1966, založili jej Eva a Ivan Šeinerovi. Permoník patří mezi nejúspěšnější dětské sbory v naší republice, vedle vlastních aktivit pravidelně spolupracuje s orchestry, má za sebou vystoupení v mnoha zemích světa. Do Šumperka přijíždí Permoník před cestou do USA, na kterou se chystá letos v dubnu. Sbor vede Martina Juriková.

Kontakt

Motýli Šumperk
Komenského 9
787 01 Šumperk

telefon: +420 583 217 132
email: motyli@spk.cz