Motýli v létě

04.05.2020

Milá děťátka, milí rodiče,
moc Vás zdravím a posílám pondělní zpívání pro Plameňáky.

Než se pustíme do zpívání, chtěla bych Vás informovat, že stále vyhodnocujeme situaci, sledujeme vývoj událostí a uvolňování opatření. Ačkoli bude v brzké době umožněno otevření Středisek volného času (a náš sbor je zřizován SVČ), přetrvávající omezení zatím neumožní, abychom obnovili činnost sboru. Samozřejmě, že se vše může změnit, proto budeme vše i nadále sledovat.

Stejně nejasná situace je stále ohledně letních táborů. I zde musíme na rozhodnutí počkat, údajně do poloviny května či začátku června. Připravujeme souhrnné organizační informace pro rodiny sborových dětí, ale protože se opatření stále mění, vyčkáváme na vhodný okamžik. Neradi bychom Vás informovali a vzápětí vše zase měnili. Děkujeme za pochopení a věříme, že všechno dobře dopadne.

Stejně jako v předchozích týdnech, máte i dnes možnost ponořit se do tajů a záludností hudební teorie. Nebojte se a nakoukněte do přílohy. Míša opět připravila základy hudební nauky zábavnou formou šité přímo na naši sborovou míru. Když to všechno projdete, čeká vás na závěr krásná hudební chvilka. A pokud jste zvědaví a zvídaví, nakoukněte k Barevným dětem. Mají to trošku podobné, malinko jiné a nakonec dvě pohádky.

A co dnešní zpívání?

Můžete si připomenout písničky s Růžovými a Barevnými dětmi: Okolo Třeboně 
a Pase ovčačka

A protože jste šikulky, posílám dnes trochu náročnější písničku, kterou jsme zpívali v loňském roce. Jmenuje se Motýli v létě a napsal ji pan skladatel Václav Felix. Písnička je z cyklu Děti a motýli a celý tento cyklus byl kdysi věnován našemu sboru. Když se podíváte na notový zápis, všimnete si, že je docela nahuštěný, spousta různých značek, křížky jen tak mezi notami, závorky a kdo ví co ještě. Pokud si s tím zatím neporadíte, nic se neděje. Stačí, když si písničku pustíte a budete sledovat text a to, zda melodie klesá či stoupá. Postupně se o notovém zápisu dozvíte víc a půjde to snadněji. Nahrávka, kterou posílám byla pořízena na Zlaté lyře 2018 a zpívají naši Plameňáci.

Milí rodiče, i když jsou mezi Plameňáky děti starší a zřejmě už zvládají naši sborovou poštu samostatně, dovedu si představit, že to úplně bez Vaší pomoci vždy nejde. Proto Vám za to děkuji.

Děti moc chválím, že si písničky stahují a poslouchají. Kdo se k tomu nedostane, tak to dožene později. Ale protože jste, Plameňáci, už větší a samostatnější, bylo by prima, kdybyste si chvilku našli. Přece jen Vaše zpívání už potřebuje více vlastního přičinění. Jakékoli prozpěvování je velmi prospěšné, nemusíte se pouštět do písniček, které se Vám zdají těžké.

Pokud Vás zajímá naše sborová historie, zvu vás na prohlídku a poslech z tohoto odkazu. Najdete zde nejstarší sborové nahrávky, a také historické fotografie a krásné texty Tomáše Motýla, ve kterých na sborové začátky vzpomíná.

Všem dětem i rodičům posílám mnoho pozdravů a doufám, že se máte dobře. Je to náročné období zejména pro rodiny, proto moc držím palce, ať vše dobře zvládáte.

Helena Stojaníková