Dú Valaši, dú

18.05.2020

Milí zpěváčci, milí rodiče,
moc Vás všechny zdravím a přeji dobrý den.

Dneškem zahajujeme již desátý týden zpívání na dálku. Také dnes posílám jako pozdrav dětem písničku, noty s obrázkem a protože je pondělí, najdete v příloze i další díl hudební nauky nachystaný na míru našim dětem. Když projdete všechna cvičení, na konci Vás opět čeká pěkná pohádková odměna. Ale ne, že to vezmete rovnou od konce.☺

Minulý týden jsem posílala první písničku z cyklu Navrch Javorníčka. Dnes máme slíbenou další. Myslím, že ji budete znát, jmenuje se Dú Valaši, dú. Na nahrávce zpívají naše Barevné děti v roce 2013.

O čem se zpívá v písničce? Děti možná uhodnou, že Valaši jsou lidé, kteří žijí na Valašsku. Kromě toho, že pásli ovečky, také ledacos pěstovali. Třeba česnek nebo cibuli. A taky pepřek, ale to prý nebyl pepř, ale červená paprika. Protože už jste se trochu seznámili s notovým zápisem, zkuste se do not dnešní písničky také podívat. Jistě si všimnete, že se v písničce některé takty opakují. Dá se to poznat dvěma způsoby - jednat to vidíte v notách a také to můžete poznat po sluchu - když si písničku zazpíváte nebo pustíte na nahrávce. Věřím, že jste šikulky a nebude to pro vás nic těžkého. Všimněte si také, že v písničce slyšíme ty valašské kopečky - když zpíváme dú-ú-ú-ú, jako bychom chodili z jednoho kopečku na druhý.

A ještě zkusíme jeden trochu náročnější úkol - zkuste, děti, požádat o pomoc někoho dalšího a můžete si zazpívat společně dvojhlas. Každý hlas bude zpívat stejnou melodii, jen ten druhý začne o chvilku později, máte to napsáno v notách. Takovému dvojhlasu se říká KÁNON. Na pomoc si můžete opět pustit nahrávku a zpívat kánon s našimi Barevnými dětmi.

Na našich webových stránkách jsme doplnili další díl "ZE SBROVÉHO ARCHIVU". Kromě dalších archivních nahrávek jsme tentokrát připravili z dostupných fotografií přehled koncertního oblečení a jeho proměny. Zajímá vás, jak vypadaly Růžové děti v 70. letech? Více najdete na tomto odkazu

Přeji Vám, ať se Vám domácí zpívání pěkně daří.☺

Mějte se krásně a užívejte sluníčka,
Helena Stojaníková