V Praze museli šumperští Motýli třikrát přidávat (deník.cz)

03.06.2008

Potleskem vestoje a voláním bravo odměnilo obecenstvo Pražského jara sobotní koncert Šumperského dětského sboru Motýli.

Čtyřiačtyřiceti zpěváčkům Šumperského dětského sboru Motýli se o víkendu dostalo velké cti: měli samostatný koncert na prestižním mezinárodním festivalu Pražské jaro. Publikum je přijalo fantasticky. Na závěr museli třikrát přidávat.

Sbor zpíval v chrámu svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který je domovskou koncertní síní orchestru FOK. Ocenění se dostalo už předem i dramaturgii koncertu zaměřené na české skladatele druhé poloviny 20. století.

"Od kolegů sbormistrů vím, že jim dramaturgové festivalu do výběru skladeb vždycky zasahovali, ale ten náš přijali beze změn a s komentářem, že u dětských sborů se s takovým programem často nesetkávají," řekl sbormistr Tomáš Motýl, který koncert dirigoval spolu s Helenou Stojaníkovou.

V první části téměř dvouhodinového vystoupení zazněly skladby Petra Ebena, Ilji Hurníka, Klementa Slavického, Eduarda Dřízgy, Zdeňka Lukáše a Miroslava Reichla, po přestávce pak úpravy lidových písní.

Soudobá hudba může být podle sbormistra Motýla pro nezkušené posluchače hůře srozumitelná, o to důležitější je její podání.

"Děti ji musejí zpívat s chutí a přesvědčením, což se pak přenese i na posluchače. V Praze se to ve vrcholné míře podařilo, od prvního potlesku bylo jasné, že nás publikum přijalo. Nakonec jsme třikrát přidávali," řekl sbormistr a dodal, že vystoupení na Pražském jaru byla pro sbor výjimečná a zavazující příležitost, protože v naší republice není vyššího pódia.

Děti doprovázela klavíristka Jana Todeková a flétnistka Marcela Nováková a ve dvou cyklech také harfenistka Jana Boušková. Na zkoušení měl sbor na místě čtyři hodiny času.

"Velmi jsem ocenil, jak hladce a úsporně festival funguje. Organizace byla naprosto dokonalá," přidal další postřeh z Pražského jara Tomáš Motýl.


Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/kultura_region/motyli-prazske-jaro-20080603.html