Káča má

27.04.2020

Milí Plameňáci, posílám Vám veliká pozdrav a samozřejmě zdravím také všechny rodiče,
také dnes prosím o předání pravidelné "zkouškové pošty" dětem a moc za to děkuji.

Co pro Vás dnes máme nachystané:

Míša připravila další díl zábavného seznamování s hudební teorií. Pro děti, které chodí do nauky v ZUŠ je to opět snadné opakování, ale děti, které do ZUŠ nechodí se mohou postupně se základy seznamovat doma. Když by to bylo moc náročné, pomůžeme, až se opět budeme potkávat. Jste šikovní, tak to nejprve zkuste podle návodu od Míši. Koukněte do přiloženého souboru.

Dnešní písničkou si připomeneme zpívání z loňského roku - našla jsem pěknou nahrávku z loňského Jarního koncertu, tak se s Vámi o ni ráda podělím. Je to lidová písnička Káča má. Pro Vás, Plameňáky to bude jistě snadné opakování, ale pro jistotu posílám i noty, kdyby někdo zapomněl text.

Písnička je lidová, to znamená, že nemá autora, když ji někdo vymyslel, hned ji zpíval, ale nezapsal do not. Písnička se pak předávala mezi lidmi právě zpíváním a hraním. Přesto se u této písně objevuje jménu Vám dobře známé - Jaroslav Krček. Je to proto, že píseň upravil, tedy přidal k ní další hudební nástroje a písničku tak ozdobil. Pan Krček má velikánské množství krásných úprav lidových písní a tato není jediná, kterou jsme zpívali. Vzpomněli byste si i na další kromě Českého roku? Napovím, že jsme je také hráli s doprovodem dalších hudebních nástrojů.

Když se zamyslíte nad textem, dokázali byste povědět příběh, který se v té písničce zpívá? O kom se zpívá a co se o ní zpívá?

V nahrávce vidíte, že na hudební nástroje doprovázejí děti z hlavního sboru. Určitě se příště můžou přidat i muzikanti z řad Plameňáků. Pokud si chcete zahrát a naučit se něco navíc, zkuste si přehrát hlavní melodii z not.

Všechny Vás moc pozdravuji a přeji, ať se máte dobře.

Helena Stojaníková