Pletu, pletu pomlázku; Divoká husa

06.04.2020

Milá děťátka, milí rodiče,
moc Vás dnes zdravím a posílám další písničky pro veselé zpívání. Už je mi po dětech smutno, ale příprava písniček a pozdravů mě moc těší, tak doufám, že dětem udělají radost. Také bych Vám chtěla moc poděkovat, milí rodiče, za to, že dětem umožníte tento zprostředkovaný kontakt se sborem a písničkami.

Pokud nahlížíte na našich webových stránkách i k ostatním oddělením, najdete dnes u všech sborů pozdrav od naší kamarádky Radky Rozkovcové. Děti, které již loni byly na Švagrově si Radku pamatují ze společného muzicírování. Ti, kteří pojedou letos, se s ní opět na Švagrově setkají. Podívejte se, jaký pěkný velikonoční pozdrav Vám posílá:

Ahoj kamarádi,
posílám vám svoji autorskou velikonoční písničku jako zamávání z Olomouce, natočili jsme ji na Květnou neděli doma s mými dětmi a nahrála jsem do ní spoustu hudebních nástrojů. Spočítáte po sluchu, kolik jich tam je a které? Jestli se vám bude písnička líbit, můžete se ji naučit.
K doprovodu můžete použít po celou dobu střídání tónů D a A, na jakýkoli nástroj. Když už se nemůže chodit koledovat na šmigrust, pořád si můžeme zpívat, a to je skvělé!
Tady je písnička s obrázky a v příloze jsou noty.
Opatrujte se, myslím na vás a těším se na viděnou, třeba na letním Švagrově nebo na nějakém vašem koncertě!
Radka Rozkovcová

A kromě Velikonoční písničky posílám ještě další: možná si vzpomenete, že jsme na jaro připravovali další krásnou písničku, která se jmenuje Divoká husa. Je také z cyklu Petra Ebena "Elce pelce", stejně jako třeba Stonožka nebo strom.

Dnes jsme si pro vás připravila více nahrávek, pozorně si pročtěte, co s nimi můžete vyzkoušet:

  1. Na nahrávce s číslem 01 najdete celou písničku tak, jak ji zpívaly Barevné děti v roce 2009, pokud ještě dobře neumíte slova, můžete se podívat do notového zápisu, najdete ho v příloze.
  2. Až budete písničku dobře umět a nebude se vám plést text, můžete si zkusit pustit nahrávku s číslem 02. Tam už je jen klavírní doprovod a nástrojová opora sborového partu, takže už žádný sbor nezpívá, jen se hraje melodie. Můžete si zkusit zpívat úplně sami s doprovodem, bez pomoc ostatních zpěváků.
  3. Když vám půjde zpívání s doprovodem, zkuste si pustit nahrávku č. 03. Tam už uslyšíte jen klavírní doprovod a můžete zpívat úplné sólo bez opory. To už je opravdu těžké, ale myslím si, že by se Vám to mohlo podařit. Možná ne hned napoprvé, ale když Vás to bude bavit, můžete si to zkusit víckrát.

Kdyby si někdo přál ještě více zpívání, nakoukněte k Růžovým dětem nebo Plameňákům na našich stránkách. Třeba u nich najdete písničky, které znáte. Třeba tuhle: 

Po Velikonocích Vám pošlu zase další zpívání, třeba už v tu dobu budeme mít alespoň nějakou informaci o tom, kdy se opět budeme moci scházet. Do té doby se mějte moc hezky a dávejte na sebe pozor. A kdybyste mi, děti, chtěly napsat, jak se máte a jestli se Vám doma zpívání daří, budu moc ráda. Taky mi můžete napsat, jestli Vám nějaká písnička chybí a chtěly byste ji poslat. Třeba ji přes Velikonoce nachystám.

Moc na Vás myslím, Helena Stojaníková