en-Wonderful world, Stýskání

29/06/2020

Milí sboroví mišánci,
moc Vás zdravím a posílám úterní porci zpívání a poslouchání.

Opět moc děkuji dalším z Vás, kteří jste se ozvali (Terezka E., Martinka V., Tomík, Sárča s Isou, Lea, Pája a Eliška R.). Děkuji za zpětnou vazbu, pozdravy i inspiraci a náměty na další písničky. Pokusím se všem postupně vyjít vstříc. Všechny ostatní mišánky moc pozdravuji a těším se, až i vy vylezete ze svých doupátek a dáte o sobě vědět.☺

Mnozí píšete, že si zpíváte i venku, což je úplně super kombinace. Nerada Vás sborovou poštou usazuji k počítači, tak to berte jako inspiraci: podívat, poslechnout, vytisknout návod a pak hurá zpívat ven.☺

Na začátek opět stručná organizační zpráva: víte, že probíhá postupné uvolňování různých zákazů v rámci škol, ZUŠ a nyní i SVČ. Vše pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme. Situace stále není příznivá pro obnovení sborového zpěvu (roušky, štíty, omezené počty lidí), takže zatím stále nevím, kdy bychom se mohli setkat. Asi nemůžeme dělat nic jiného, než trpělivě čekat a věřit, že se vše postupně stabilizuje. Určitě bych chtěla, abychom se do setkali, případně si i zazpívali. Možná to nebude ve zkušebně, ale i venku bychom to zvládli - pro sebe a pro radost ze zpívání.

Protože i tento týden připadá na pátek svátek, bude dnešní nadílka bohatší, opět si ji můžete rozdělit na každý den:

1. DÍL - HUDEBNÍ TEORIE
Míša připravila další díl hudební nauky nachystané pro Vás, na míru. Neváhejte a pusťte se do hudebního bádání, nakonec najdete krásnou romantickou odměnu k poslechu.

2. DÍL - Z NAŠEHO REPERTOÁRU + MALÝ DÁREČEK
Na dnešní den jsem vybrala písničku Wonderful world. Je známá po celém světě, protože ji zpíval slavný jazzový trumpetista a zpěvák Luis Armstrong. Podívejte se na jeho interpretaci: 

A teď naše provedení na festivalu Preludium v únoru 2019, vylepšená o pár obrázků - malý dáreček pro hlavní sbor.☺

Pro děti, které se ji teprve budou učit: dělíme se na tři hlasy, z prvního řádku tedy zpívá 1. a 2. hlas.
Pro ty, kteří poslouchají raději audio posílám i mp3 verzi z koncertu v KK na udílení cen Johnnyho Kleina v roce 2018.

3. DÍL - NĚCO NEJEN K TÁBORÁKU
Eliška psala, že k Pomněnkám a Skládance bych měla poslat i Stýskání. Ráda vyhovím, protože je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček, mám na ni také mnoho sborových vzpomínek. Kdysi jsme ji s holkama odposlouchaly z kazeťáku včetně akordů a flétnového doprovodu. Naučily jsme se ji a uvedly na sborovém švagrovském večeru, kterému se říkalo "Sua sponte" (Z vlastních zdrojů), tedy koncert všeho, co jsme sami dovedli. Od té doby se na pár let udržela ve sborovém kytarovém repertoáru, pak zase na čas zmizela, tak jsem ráda, že ji zase od vás slýchám.

Autorem hudby i textu je Marek Eben, nahrávka je z alba Malé písně do tmy, na kterém je další spousta moc hezkých písniček. Hrají tři bratři: Marek, Kryštof a David Ebenovi. Posílám i notový zápis s akordy a také přepis instrumentů - je to odposlechnuté kdysi dávno, hrály jsme to na altovou a tenorovou flétnu, tak kdyby se na to flétnistky chtěly mrknout, bude to fajn.

Zde je opět odkaz na stránky s akordy a možností transponovat. Nevím, v jaké tónině jste zvyklí to hrát, ale originál a tedy i nástroje jsou od A (v odkazu máte nastaveno G, což je asi na kytaru jednodušší).

A tady nahrávka:

a přidávám ještě jeden archivní objev: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1186000608-televizni-pisnicky-a-songy/204542156370001-televizni-pisnicky-a-songy-marka-ebena/obsah/521719-marek-eben-a-skupina-bratri-ebenu-styskani

4. DÍL - ZE SBOROVÉHO ARCHIVU
Ráda bych Vás opět pozvala k prohlédnutí a poslechnutí dalšího dílu ZE SBOROVÉHO ARCHIVU. Tentokrát to jsou nejstarší sborové nahrávky z černé desky z roku 1972. I když jsou to písničky, které zřejmě neznáte, moc doporučuji, abyste si je poslechli. Jednak proto, že jsou velmi dobře zazpívané (sbor existoval v té době teprve deset let!) a také si myslím, že je dobré, když současné sborové děti budou mít povědomí o dlouhé sborové historii (za dva roky slavíme 60!). A navíc, nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.☺ 

5. DÍL - BOREC NA KONEC
Ať té práce a bádání nemáte tolik a užijete taky trochu srandy, posílám další moje oblíbené video.

Všem posílám moře pozdravů, samozřejmě také rodičům, mějte se hezky a zpívejte si.☺

Hela