en-Canco de bres per a una princesa negra, Ho ho watanay

08/06/2020

Moji milí Plameňáci, milí rodiče,
všechny Vás dnes srdečně zdravím a opět kromě pozdravu posílám i písničky, notičky a trochu muzikantské zábavy.

Dnešní zásilka bude "ukolébavková", ale ne snad úplně uspávací. Připomeneme si oblíbenou katalánskou* písničku "Canco de bres per a una princesa negra". Zpívali jsme ji v loňském roce, letos jsme se k ní zatím nedostali. Vím, že pro děti, které ji společně nenacvičovaly bude obtížná, především text je v katalánštině náročný. Myslím si, ale že si tuto písničku rádi alespoň připomenete. Pokud se chcete písničku doma sami zkusit naučit, začněte tím, že si nachystáte noty (jsou v příloze), budete si poslouchat nahrávku a zkusíte sledovat slova. Zkuste si slova přečíst nahlas (pozor, vše se nevyslovuje tak, jak se píše: třeba teixeix- čteme "tešeš"). Můžete si poslechnout písničku několikrát celou a potom si zkoušet menší úseky. Kde to hned nepůjde, klidně se několikrát vraťte. A postupně přidávejte zase delší úseky. Kdo na to nechce jít takto podrobně, tak si může zatím jen poslouchat a slova se doučíme společně. Nahrávka je z vystoupení Plameňáků na Zlaté lyře v roce 2018.

*Katalánsko - severovýchodní část Španělska s významným městem Barcelona. Tuto oblast jsme s hlavním sborem mnohokrát navštívili, je zde kromě moře obrovské množství nádherných míst, historické katedrály, nádherné město Barcelona atd. V oblasti Katalánska se mluví Katalánsky, ale samozřejmě i Španělsky. Oba jazyky jsou si podobné, ale Katalánština je samostatný jazyk, nikoli dialekt Španělštiny.

Druhá ukolébavka Ho ho watanay bude mnohem snazší, je z našeho "duhového" zpěvníčku, tedy oblíbená kytarovka k letnímu táboráku. Kdo má kytaru, může si ji zkusit doma zahrát, jsou tam snadné akordy.

A pokud byste chtěli ještě trochu zpívání, můžete nahlédnout k Barevným dětem, dnes mají v zásilce "Kopaničku", kterou mladší Plameňáci z loňského roku znají.

A na závěr ještě pozdrav od Míši, najdete ho opět v příloze. Najdete zde písničky, ukázky a doplňovačky pro volnou chvilku. Určitě si to projděte celé, protože na závěr je pro Plameňáky nachystané legrační překvapení s Mr.Beanem.☺

Děťátka i rodiče, mějte se hezky a když děti přidají k pěknému dni i písničku, bude to paráda.☺

S pozdravem, Helena Stojaníková