en-Pletu, pletu pomlázku; Když jsi v štěstí

01/06/2020

Přátelé, kamarádi a milí rodiče, kterým tímto velmi děkuji za trpělivé předávání sborové pošty Vašim dětem.

Dnes je to čtyři týdny od naší poslední společné zkoušky. Poosmé se setkáváme takto virtuálně a věřte mi, že už se moc těším, až se místo písmenek na monitoru budu moct dívat na zaplněnou zkušebnu a známé tváře.

Bohužel z protichůdných výroků o dalším průběhu současné situace nelze zatím dojít k nějakému závěru, který by věrohodně naznačil, kdy se budeme moci vrátit. A dost těžko si dovedu představit zkoušky v rouškách... Nezbývá, než trpělivě vyčkávat a snažit se využít čas, který nám je takto nečekaně věnován. Vedle toho, že se všichni snažíme v rámci možností denně fungovat (i my máme doma každý den dopoledne školu a další "povinnosti"), můžeme náš další čas zkusit využít k tomu, abychom si přečetli, prohlédli, poslechli, zkusili, naučili...a kdoví co ještě zvládli...a klidně taky odpočívali. Proto i dnes se pokusím nabídnout Vám pár tipů a inspiraci s hudební, sborovou a "zpívací" tematikou. Je na Vás, jestli se tím prokoušete úplně, nebo jen trošku, jestli budete jen pozorovat, nebo se do toho pustíte naplno. Udělejte to každý tak, jak je vám milé, tak to bude dobře.☺

Ti, kdo se věnují i sólovému zpěvu asi znají videa zpěvačky a lektorky Cheryl Porter. Je neuvěřitelně energická a nabitá pozitivní energií, tak kdo má chuť, může se podívat na některé z jejích videí. Pokud máte možnost si i zazpívat, zkuste si to, není to úplně snadné, ale je to docela sranda. Nakoukněte třeba sem: 

a další vtipné video: (a kdo tohle dá, tak je vážně hvězda☺)

Pokud jste nahlédli na našich stránkách k mladším dětem, viděli jste velikonoční pozdrav od Radky Rozkovcové. Protože je určený všem našim dětem, přeposílám samozřejmě i Vám. Máte-li ve své blízkosti někoho mladšího, myslím, že se bude moc líbit a nakonec, proč si nezkusit pomlázkový kánon? ☺

Ahoj kamarádi,
posílám vám svoji autorskou velikonoční písničku jako zamávání z Olomouce, natočili jsme ji na Květnou neděli doma s mými dětmi a nahrála jsem do ní spoustu hudebních nástrojů. Spočítáte po sluchu, kolik jich tam je a které? Jestli se vám bude písnička líbit, můžete se ji naučit.
K doprovodu můžete použít po celou dobu střídání tónů D a A, na jakýkoli nástroj. Když už se nemůže chodit koledovat na šmigrust, pořád si můžeme zpívat, a to je skvělé!
Tady je písnička s obrázky a v příloze jsou noty.
Opatrujte se, myslím na vás a těším se na viděnou, třeba na letním Švagrově nebo na nějakém vašem koncertě! Radka Rozkovcová

Přeposílám další nejen hudební pozdrav od Míši Heldesové a moc děkuji za přípravu následující aktivitky:

Milí velcí zpěváci a zpěvačky,
říkám právem "velcí", neboť ve vztahu ke zpěvu jste opravdu našimi největšími a nejzkušenějšími a mé pracovní úterky, kdy vás, byť přes dvoje dveře, mohu poslouchat, patří k mým oblíbeným částem týdne. Tímto se připojuji ke krásnému přání Petra Vočky a těším se, že až se opět sejdete, tak po prvních tónech předehry nenastane rozpačitý nástup, ale zazníte v celé kráse svých hlasů.
Proto, prosím, zpívejte doma. Využijte materiály, které na vás čekají na webových stránkách a cvičte své hlasy. K tomu, aby vám šlo lépe číst noty teď dostanete i první pracovní list z hudební teorie. Nemračte se, nečeká vás nic těžkého. Pro ty z vás, kdo jste prošli hudební naukou to bude 5 minutové cvičeníčko, ve kterém na vás čekají 3 hudební hádanky. Pro ostatní, jak hezky na pololetním Švagrově řekly Kiky s Terkou: "Sledujte ty bobečky, jak jdou nahoru a dolů." :-)
Hodně se usmívejte a když to jen trochu jde, běžte se projít ven na sluníčko.
Míša Heldesová

A ještě něco navíc - tentokrát pozvánka k poslechu v sekci našich stránek ZPÍVÁME DOMA - Bývalí členové. Jednak si můžete zkusit další kvíz (možná jste už viděli na fb, je ale složený z jiného repertoáru, než jaký asi znáte). A také tam přidáme poslech s Velikonoční tematikou. Myslím, že i pro vás může být zajímavé podívat se na to, co jsme docela nedávno (před osmi lety) připravili společně s generací vašich předchůdců. Můžete si poslechnout záznam koncertu z roku 2012, kdy jsme provedli Pergolesiho Stabat Mater. Tehdy zpívala Liduška Pospíšilová a Františka Havlíčková. Na internetu jsou nějaká videa, ale není to kompletní, takže poprvé zveřejňujeme celý koncert. (Pokud to na webu nebude úplně hned, tak určitě v nejbližší době).

A co Vaše zpívání? Samozřejmě máme i něco přímo pro Vás. Opět trochu staré renesanční muziky - Jan Facilis Boleslavský - Když jsi v štěstí. Starší a zkušenější si třeba rádi připomenou, mladší si můžou zkusit začátek, který se zpívá v unizonu. Jednotlivé hlasy nemusíme zatím doma rozpracovávat (samozřejmě, pokud si s tím sami poradíte, tak to klidně zkuste), na to se podíváme potom společně (nebo kdybychom museli být doma ještě déle). Ale když to budete mít dobře naposlouchané, tak se bude nacvičovat snadněji. První alty mají velkou výhodu - počáteční unizono je vlastně váš hlas, kterým pokračujete i v následujícím polyfonním čtyřhlase. Říká se tomu CANTUS FIRMUS (pevný hlas, základní melodie). Vidíte, jak jste opět důležití...za to si můžete svůj hlas zkusit zazpívat v tom čtyřhlase, pro Vás je to snazší, než pro ostatní. A nakonec - text jsme zpívali už tisíckrát, ale měli jste čas si uvědomit, o čem se opravdu zpívá?

Ať se vám to pěkně daří ☺ Přidávám i partituru, unizono najdete v řádku prvního altu. Nahrávka je z našeho CD Koncert 2009.

Já se Vám ozvu opět po Velikonocích. Moc na Vás myslím a pozdravuji a doufám, že se máte fajn, že všechno zvládáte. A snad si o Velikonocích odpočinete od školních povinností a snad po Velikonocích dostaneme nějaké konkrétnější zprávy o vývoji dalších dní.

Mějte se, mišánci, hezky a pozdravujte doma.

Helena