en-Navrch Javorníčka

09/07/2020

Milí zpěváčci Růžováčci, milí rodiče, posílám všem písničkový pozdrav.

Dnes je pro Vás nachystaná třetí písnička z cyklu Navrch Javorníčka. A právě podle této písničky se celý cyklus jmenuje. Je moc pěkná a tak doufám, že se bude líbit i dětem, které ji zatím neznají. Je lidová, ale u nás není tolik známá, jako třeba Beskyde, nebo Dú Valaši, dú.

Tak, jako ostatní písničky z tohoto cyklu, i tato zpívá o Beskydech, kde leží kopec Javorníček (našli bychom tam i Javorník, ale naše písnička je o menším Javorníčku). Zřejmě někde poblíž bydlel chlapec, který ještě po setmění nebyl doma, tak ho volali rodiče domů. Nejprve volala maminka a když chlapec neposlechl a nepřišel domů, tak volal tatínek. A protože to bylo za starých dávných časů, volali na něj z okna do daleka, abyste si nemysleli, že třeba zvedli telefon a synkovi telefonovali .... A protože je potřeba, aby se písnička rýmovala, v první sloce zpíváme "Navrch Javorníčka...volá ťa matička" a ve druhé "Navrch Javorníček...volá ťa tatíček", tak dávejte pozor, to se často plete.

Tak a teď už jen zbývá pustit si písničku a uvidíte, že až si ji párkrát poslechnete, tak se vám zalíbí a budete si ji zpívat úplně sami. Na pomoc si můžete otevřít noty, které posílám, najdete vedle notiček i obrázek k domalování. Kdo zná celou abecedu, tak to jistě hravě zvládne.

Už se moc těším, až se potkáme, abych si mohla poslechnout, jak se Vám tato písnička i ty ostatní daří.

V nejbližších dnech pošleme další organizační informace, prosím ještě o trošku trpělivosti. Moc děkuji a všechny pozdravuji,

Helena Stojaníková