en-Navrch Javorníčka, Sbohem lásko

09/07/2020

Milá děťátka, Barevné děti a Plameňáci, milí rodiče,
posílám Vám čtvrteční písničkový pozdrav.

Dnes pro Vás mám nachystanou jednu lidovou písničku a jednu písničku k táboráku.

První je Navrch Javorníčka ze stejnojmenného cyklu. Myslím, že si na ni všichni vzpomenete, zpívali jsme ji v loňském roce. Posílám nahrávku Barevných dětí i notový zápis. A také přidávám povídání o písničce:

Tak, jako ostatní písničky z tohoto cyklu, i tato zpívá o Beskydech, kde leží kopec Javorníček (našli bychom tam i Javorník, ale naše písnička je o menším Javorníčku). Zřejmě někde poblíž bydlel chlapec, který ještě po setmění nebyl doma, tak ho volali rodiče domů. Nejprve volala maminka a když chlapec neposlechl a nepřišel domů, tak volal tatínek. A protože to bylo za starých dávných časů, volali na něj z okna do daleka, abyste si nemysleli, že třeba zvedli telefon a synkovi telefonovali .... A protože je potřeba, aby se písnička rýmovala, v první sloce zpíváme "Navrch Javorníčka...volá ťa matička" a ve druhé "Navrch Javorníček...volá ťa tatíček", tak dávejte pozor, to se často plete.

Naše druhá písnička bude velmi romantická. Patří k nejoblíbenějším u našeho švagrovského táboráku. Jmenuje se Sbohem lásko a proslavil ji český zpěvák Wademar Matuška. Protože to byl zpěvák s mimořádně krásným hlasem a projevem, posílám i odkaz na video, kde zpívá tuto píseň. Je to opět velmi stará nahrávka, ale to nic nemění na tom, že píseň je krásná a zpěvák výborný.

Pro ty z Vás, kteří si písničky stahujete a potom opakovaně posloucháte, posílám opět mp3 nahrávku z naší sborové historické kazety Tam za tou duhou. Pro kytaristy a ukulelisty posílám akordy.

Protože vím, že netrpělivě očekáváte informace o tom, kdy budeme zkoušet a zda pojedeme na soustředění, prosím ještě o trochu trpělivosti. Vše chceme připravit tak, abychom pro Vás měli jasné informace, které budou v souladu se všemi opatřeními a podmínkami, které nám různá nařízení stanovují. Snad jen můžu prozradit, že soustředění proběhne (pokud se něco nezmění) a zatím připravujeme vše podle plánu.☺Ostatní pošleme co nejdříve.

Děkuji za pochopení a moc všechny pozdravuji.
Helena Stojaníková