en-Káča má

15/06/2020

Milé Barevné děti, posílám Vám opět velikánský pozdrav, 
zdravím také všechny rodiče a opět prosím o předání pozdravu i písničkové pošty dětem.

V příloze opět najdete doplňovačky a zábavné úkoly z hudební teorie od Míši, tak na to koukněte, jistě si s tím dokážete poradit. Kdyby ne, alespoň to zkuste a až se uvidíme, tak Vám to všechno pořádně vysvětlíme.

I dnes si doma můžete zazpívat známou písničku. Tedy známá je pro děti, které chodily do Barevných dětí už v loňském roce. Ti, co byli loni Růžoví se písničku mohou naučit:

Je to písnička lidová, takže neznáme jejího autora, zpívali si ji lidé pro radost a učili se ji dříve navzájem, posloucháním. Jmenuje se Káča má a zpívala se v Čechách, proto se o ní říká, že je česká lidová. Je to písnička z dávných časů o děvčeti, které se jmenovalo Kateřina, ale všichni jí říkali Káča. Zřejmě byla velmi pěkná a parádivá, tak asi neměla nouzi o nápadníky. Ale jak se v písničce dozvíme, nebylo tak jednoduché si Káču namluvit. Kdo by ji zamazal nebo nebyl dost bohatý, měl smůlu...

Sice jsem psala, že písnička nemá autora, ale občas hudební skladatelé písničku lidovou písničku vylepší tím, že k ní připíšou další hudební doprovod, housle, flétnu, klarinety...K této naší Káče připsal hudební doprovod Jaroslav Krček. To jméno jistě už někteří z Vás slyšeli, protože to není jedná písnička, kterou v jeho úpravě zpíváme.

Písničku jsme zpívali loňském roce společně na Jarním koncertě a máme ji natočenou, tak si ji můžete pustit a poslechnout a připomenout.

KÁČA MÁ, KÁČA MÁ,
ŠNĚROVAČKU S PRÝMAMA.
KDO CHCE S KÁČOU TANCOVATI,
NESMÍ JÍ JE ZAMAZATI.
KÁČA MÁ, KÁČA MÁ,
ŠNĚROVAČKU S PRÝMAMA.

KÁČA MÁ, KÁČA MÁ,
ŠNEROVAČKU S KOLAMA.
KDO CHCE KÁČU MILOVATI,
MUSÍ NA NI ODPRODATI,
PÁR KOŇŮ, PÁR VOLŮ,
NAPOSLEDY STODOLU.

Určitě jste si všimli, že na hudební nástroje sbor doprovázejí děti, které jsou také ze sboru. Pokud jsou mezi Vámi muzikanti, kteří si rádi zahrají a naučí se něco navíc, můžete se zkusit podívat do partitury, kterou posílám a třeba si pro začátek přehrát hlavní hlas, který zpívá sbor.

Pokud byste se chtěli vrátit k ostatním písničkám, nemusíte hledat v poště, ale podívejte se rovnou na naše webové stránky https://www.motyli-sumperk.cz/l/barevne-deti-doma/

A pokud byste si rádi poslechli zpívání našich starších dětí, přidávám odkaz a pozvánku k poslechu záznamu z roku 2012, Otvírání studánek Bohuslava Martinů https://www.motyli-sumperk.cz/l/otvirani-studanek/

Moc Vás všechny pozdravuji, mějte se hezky,

Helena Stojaníková