en-Ej lásko, lásko

11/06/2020

Milí mišánci sboroví, dobrý den milí rodiče (opět prosím o předání pošty dětem a předem za to děkuji),
máme pátek, sborový svátek, protože i když se dnes nepotkáme, tak na sebe alespoň můžeme vzpomenout. A tak abyste věděli, moc na Vás myslím a to nejen dnes.

V odpoledních hodinách chodívám na Komín, abych připravila domácí zpívání pro Vás i mladší děti. Včera jsem do zkušebny pustila trochu jarního vzduchu a sluníčka a připadalo mi, že to ticho je ještě tišší, než v jiných dnech. Normálně už by se v tu dobu proháněli mezi lavicemi malí Růžováci a já bych chodila a nabádala je k usazení... Najednou jsem měla chuť nechat znít zpívání celým prostorem, nejen v kanceláři z bedýnek u počítače. Tak jsem našla přehrávač, repráky a drátky (díky Kubíkovi přehledně uschované a roztříděné, dokonce jsem našla ty správné) a pustila jsem si zpívání ve zkušebně alespoň na CD. Samozřejmě to nebylo ono, když tam nebyl živáček, ale alespoň na chvíli byl celý prostor zkušebny zaplněn krásným zpíváním, tak jak to má být...snad jsem příliš nezmátla veřejnost, když se otevřenými okny linula ze zkušebny hudba a zpěv...takže kdyby k vám došla fáma, že sbor zkouší, tak opravdu jen na CD...zatím.

Děťata, i když tento týden konečně začaly přicházet nějaké konkrétnější informace o dalším vývoji, otvírání škol atd., zatím z toho pro nás nic moc nevyplývá...čekám na nějaké podrobnější vysvětlení, dotazuji se, ale zatím odpovědi nejsou k dispozici, vše se stále vyvíjí. Jedná se nejen o možnost zkoušet v květnu či červnu, ale také o letní soustředění, kde stále není jasně řečeno, za jakých podmínek by se mohly srpnové tábory uskutečnit. Takže ještě musíme vydržet, já doufám, že během nejbližších dní se k něčemu dopracujeme.

Nyní vím s jistotou, po konzultaci s Romanem Janků, že koncert s Musicou Bohemicou a Jaroslavem Krčkem nebude možné uspořádat ani v červnu. Dohodli jsme se, že to celé zkusíme posunout do března 2021. Myslím, že by byla velká škoda to nezkusit za rok, vložili jsme do toho mnoho času a energie a proto to nechci vzdát, moc bych stála o to, aby se to povedlo. Není to těžké zpívání, když to budeme průběžně opakovat, nic se neztratí.

A teď ke zpívání. Dnes mám nachystanou lidovou romantiku pro vaše srdéčka...Ej lásko, lásko v krásné úpravě českého skladatele Otmara Máchy (1922-2006). Pro vás starší je to jen opakování, mladší děti se mohou víc zabývat svými hlasy. Uvidíte, jak to bude super, až ji zase zazpíváme společně a vy se už budete moct přidat. Jak na to (rady všeobecné, každý si vybere podle své potřeby a možností):

  • V příloze najdete noty v PDF, nahrávky jednotlivých hlasů (jen klavír) a také audio záznam z koncertu v roce 2018 (bohužel nemáme kvalitnější, toto je přímo z kamery)
  • Zkuste si nejprve projít svůj hlas, kdo to zatím nezná, tak to víckrát opakujte, dokud si nebudete jistí
  • Zkuste si pustit záznam z koncertu, když to půjde, přidejte se, když ne, alespoň poslouchejte
  • Zkuste zpívat s nahrávkami jiných hlasů (začněte s kombinací s 1. sopránem, pak sousední hlas)
  • Vaší kreativitě se meze nekladou, kdo už všechno bude umět, klidně si může nastudovat i jiný hlas☺
  • 1. soprán - tam není v melodii nic složitého, samozřejmě vše volně, nadechnuté a pozor na konce frází. Plynule a se zřetelnou výslovností.
  • 2. soprán - máte to nejtěžší. Dejte si pozor na rozdíl v melodii ve 3. taktu a v 7.taktu "ty nejsi stálá" , i na druhém řádku jsou obě fráze se změnami, pozorně se podívejte na první tón ("jako") jednou fis a jednou g!
  • 1. alt - vaše melodie se na začátku shoduje s 2. altem, potom zůstáváte a 2. alty mají klesající melodii. Zaměřte se na první tón druhého řádku, abyste s jistotou věděli, jak nastoupit.
  • 2. alt - máte krásnou sestupující melodii ve druhé frázi, tak ji vždy pěkně prozpívejte a vychutnejte, dole netlačte, ta spodní "géčka" pěkně měkká a barevná. Jinak žádné záludnosti ☺

Z minulých mailů máte bohatou zásobu repertoáru, tak se klidně vracejte i těm ostatním věcem. Snažím se vybírat tak, aby vše bylo následně použitelné. Počítám s tím, že tyto skladby budeme dál zpívat, takže to není určitě ztracený čas, pokud si je procházíte. Opět připomínám, že je mi jasné, že u někoho třeba nejde zařídit, aby v přítomnosti ostatních členů rodiny doma zpíval... tak aspoň si skladby naposlouchejte.

Budu ráda za Vaši zpětnou vazbu, jestli se k tomu dostanete, jestli občas zpíváte, nebo posloucháte. Vždy jsem moc ráda, když se ozvete.

Mějte se všichni hezky, opatrujte se a usmívejte se ☺

Hela