en-Ave Regina caelorum, Zelený pláně, Loch Lomond

28/05/2020

Milá děťátka, milí rodiče,
opět Vás zdravím s pravidelnou dávkou muziky pro potěšení, k poslechu i zazpívání. Dnes navíc v závěru najdete i malý kvíz speciálně na míru ušitý.

Na začátek se můžete trochu rytmicky rozcvičit. Nejprve něco jednoduššího:

Kdo bude chtít zapojit celé tělo:

Na rozezpívání si můžete najít písničku Pod tým, naším okénečkem na našich webových stránkách u Plameňáků.

Dnes bych ráda připomněla renesanční polyfonii Ave Regina caelorum od Giovanni Pierluigi da Palestriny. Protože zatím nemáme vlastní nahrávku, přidávám dva odkazy, na kterých si můžete skladbu pustit a naposlouchat. U obou dvou ukázek jsou na některých místech rozdíly oproti našemu provedení - týká se to deklamace, (jinak naskládané slabiky), ale to jistě sami poznáte.

První ukázka, pěvecký sbor ORIANA (kdo byl v roce 2018 v Bergenu, možná si vzpomene na sbor, který byl před námi na druhém místě...☺). Pozor, pokud si budete zpívat s nimi, zpívají to o celý tón níž)

Druhá ukázka je španělský sbor "Los Peques Del León De Oro", záznam je ze soutěže ve švýcarském Montreux, kde jsme také soutěžili v roce 2007. Zpívají ve stejné tónině, jako my.

Přidávám také partituru. Vím, že pro mladší děti to bude poměrně obtížné, ale určitě neuškodí, když si budete skladbu jen poslouchat, naposloucháte si, jak zní dohromady. Později, až se budete doučovat svoje hlasy, vám to půjde o moc lépe. Partituru posílám pouze mailem, na web ji tentokrát dávat nebudeme. Pro začátek si můžete pořádně pročíst text a sledovat Vaše hlasy v partituře.

Do kytarového repertoáru přidáme další písničky. Zelený pláně znáte všichni, ale kdo zkoušel na kytaru, ví, že se hraje docela obtížně, třeba pomůže nahrávka. Pozor, počítáte na 3 doby!

Neméně oblíbená je další hitovka, Loch Lomond. Přidávám k oběma písničkám i akordy.

A něco na závěr - připravila jsem pro vás malý hudební sborový kvíz. Podívejte se na tento odkaz a můžete se pustit do hádání. Napovím, že jsou použity takové ukázky, aby většinu měly možnost poznat i letošní nové děti. Když se to starším bude zdát příliš snadné, můžu připravit něco náročnějšího.☺

Všem přeji klidný víkend, dostatek trpělivosti a hodně zdraví. Myslím na vás a moc pozdravuji.

Helena